اسکوتر برقی چگونه کار می کند ؟

اسکوتر برقی چگونه کار می کند ؟

اسکوتر برقی چگونه کار می کند ؟

بسیاری از کسانی که به تازگی با اسکوتر برقیSelf Balancing Scooter ) آشنا شده اند یک سوال مشترک در ذهن دارند: “اسکوتر برقی یا همان هاوربرد چگونه کار می کند ؟

هاوربرد (اسکوتر برقی) چگونه کار می کند؟

برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا لازم است قطعات و اجزای داخلی یک اسکوتر برقی را به شما معرفی کنیم . اسکوتر برقی که با نام هاوربرد نیز شناخته می شود به طور معمولا دارای اجزای زیر است :

 • بدنه فلزی به همراه محور مرکزی
 • لاجیک بورد
 • دو عدد ژیروسکوپ
 • دو عدد سنسور مادون قرمز
 • دو عدد موتور الکتریکی ( که داخل چرخ ها گنجانده شده اند )
 • دو عدد حسگر سرعت / شیب ( که داخل چرخ ها گنجانده شده اند )
 • درگاه شارژ
 • دکمه روشن / خاموش
 • باتری
 • چراغ های LED
 • پد های فشار
 • روکش پلاستیکی

این موارد تمام اجزای تشکیل دهنده یک اسکوتر برقی با کیفیت هستند . حالا می توانیم به نحوه عملکرد این اجزا در کنار یکدیگر بپردازیم و توضیحاتی در رابطه با چگونگی حرکت و کنترل اسکوتر برقی ارائه دهیم .

اسکوتر برقی چگونه حرکت می کند ؟

 • سنسور چرخ

چرخ های اسکوتر برقی قسمتی هستند که موتور های الکتریکی را در خود جای داده اند . علاوه بر آن یک عدد حسگر سرعت و شیب نیز داخل هر چرخ گنجانده شده است . هر کدام از این حسگر ها نرخ RPM ( گردش چرخ در دقیقه : Revolution per minute ) چرخ میزبان را اندازه گیری کرده و اطلاعات مربوطه را به ژیروسکوپ و کنترل کننده سرعت ارسال می کند .

 • ژیروسکوپ / صفحات کنترل کننده سرعت

ژیروسکوپ و کنترل کننده سرعت که داخل بدنه اصلی اسکوتر برقی قرار دارند اطلاعات مربوط به نرخ RPM و شیب را از دو حسگر موجود در چرخ ها دریافت کرده و آن ها را به لاجیک بورد انتقال می دهند .

نکته : زمانی که شما فرایند کالیبره کردن بورد را اجرا می کنید ، ژیروسکوپ ها روی صفر تنظیم می شوند . به عبارت دیگر شما از طریق کالیبراسیون به ژیروسکوپ ها اعلام می کنید که در حال حاضر شیب هاوربورد برابر با صفر است .

 • لاجیک بورد اصلی

لاجیک بورد به نوعی مغز اسکوتر برقی محسوب می شود و جایی است که پردازنده تمام اطلاعات مربوط به وضعیت کلی هاوربورد ، سرعت حرکت ، و سرعت چرخش و شیب نسبی هر کدام از چرخ ها را در لحظه محاسبه می کند . لاجیک بورد همچنین وظیفه کنترل سیستم مدیریت انرژی را نیز بر عهده دارد .

 • باتری اسکوتر برقی

باتری یا باتری های موجود در اسکوتر برقی انرژی لازم برای شروع و ادامه حرکت را تامین می کنند . در حال حاضر باتری های مختلفی برای اسکوتر برقی تولید شده است ، اما یکی از رایج ترین مدل هایی که در این نوع سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد ، باتری 36V 4400mAh است . البته گاهی اوقات ممکن است تولید کنندگان باتری هایی با گنجایش کمتر را مورد استفاده قرار دهند تا قیمت اسکوتر برقی در نهایت کاهش پیدا کند و محصولی ارزان تر را وارد رقابت شود .

هاوربرد (اسکوتر برقی) چگونه کار می کند؟

هاوربرد چگونه حرکت های شما را تشخیص می دهد ؟

تشخیص حرکات شما توسط اسکوتر برقی و واکنش مناسب به آن ها احتمالا هوشمندانه ترین فرایند است که در این نوع سیستم ها وجود دارد . همانطور که گفتیم هاوربرد دو عدد پد فشار دارد که هر کدام از آن ها روی دو دکمه قدرت قرار گرفته اند .
زمانی که شما سوار اسکوتر برقی هستید و راستای بدن خود را به سمت جلو متمایل می کنید ، شیب پد ها که هر کدام زیر یکی از پاهای شما قرار گرفته است تغییر می کند ، و در نتیجه کلید جلویی به سمت پایین فشار داده می شود . در واکنش به فعال شدن کلید نیز یک لایه پلاستیکی کوچک بین چراغ LED با نور مادون قرمز و سنسور مادون قرمز قرار می گیرد .

هاوربرد (اسکوتر برقی) چگونه کار می کند؟

تا زمانی که سنسور مادون قرمز نور را از چراغ LED دریافت می کند ، لاجیک بورد به موتور ها دستور می دهد بدون حرکت باقی بمانند . اما به محض اینکه خط نور توسط لایه پلاستیکی قطع می شود ( متمایل شدن راستای بدن به سمت جلو ، فشار آمدن به کلید جلویی و ادامه ماجرا ) و سنسور نور را دریافت نمی کند ، لاجیک بورد به موتور ها دستور می دهد در یک جهت مشخص بچرخند و به این ترتیب اسکوتر برقی حرکت مستقیم را آغاز می کند .

هاوربرد (اسکوتر برقی) چگونه کار می کند؟

اما برای تغییر جهت در طول حرکت این فرایند در هر دو چرخ به صورت عکس اجرا می شود . به عنوان مثال اگر بخواهید مسیر حرکت را به سمت چپ تغییر دهید ، پای راست شما کلید جلویی سمت راست را فشار می دهد تا چرخ راست به سمت جلو حرکت کند ، و پای چپ نیز کلید عقبی سمت چپ را فشار می دهد تا چرخ چپ به سمت عقب حرکت کند . این مکانیزم هوشمندانه و در عین حال ساده کنترل کامل اسکوتر برقی را در اختیار شما قرار می دهد .

تعادل اسکوتر برقی چگونه برقرار می شود ؟

نحوه برقراری تعادل در اسکوتر برقی و جلوگیری از زمین خوردن کاربر نیز نوعی مکانیزم ساده و در عین حال فوق العاده هوشمندانه است . همانطور که گفتیم در هر چرخ یک عدد سنسور شیب وجود دارد که تغییرات در وضعیت راستای بدن شما را اندازه گیری کرده و اطلاعات مربوط به میزان متمایل شدن را در اختیار ژیروسکوپ ها قرار می دهد . ژیروسکوپ ها نیز در نقش واسطه ظاهر شده و این اطلاعات را به لاجیک بورد ارسال می کنند .

بنابراین شما هر چقدر بیشتر راستای بدن خود را متمایل کنید ، لاجیک بورد به موتور ها دستور می دهد با سرعت بیشتری بچرخند تا مرکز ثقل حفظ شود و شما بتوانید با حفظ تعادل به سواری با هاوربرد ادامه دهید . این مکانیزم همچنین اجازه می دهد با وزن خود سرعت اسکوتر برقی را کنترل کنید .

حالا که با نحوه عملکرد هاوربرد آشنا شدید و فرایند های موجود در این دستگاه برای شما آشکار شد ، توصیه می کنیم از جهان اسکوتر به عنوان یک مرکز خرید اسکوتر برقی بازدید نمایید . در این مجموعه جدیدترین مدل های اسکوتر برقی با قیمت مناسب در اختیار علاقه مندان به این نوع دستگاه ها قرار می گیرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *