اسکوتر برقی چیست ؟

اسکوتر برقی چیست ؟

اسکوتر برقی چیست ؟

ممکن است شما تا به حال سواری با اسکوتر برقی (Self-balancing Scooter) را تجربه نکرده باشید ، اما به احتمال فراوان آن ها را در فیلم های سینمایی دیده اید و یا حداقل خبرهایی از آن ها به گوش شما خورده است . اسکوتر برقی چیست ؟
این نوع وسایل نقلیه شخصی اولین بار برای سری فیلم های سفر به آینده طراحی شدند ، جایی که شخصیت اصلی داستان به آینده مسافرت می کند و نوجوانانی را می بیند که سوار بر پلتفرم های چرخ دار با طراحی مشابه اسکیت برد پرواز می کنند .

جالب است بدانید اسکوتر های برقی امروزی با وجود اینکه پرواز نمی کنند ، اما با نام هاوربرد (Hoverboard) نیز شناخته می شوند که به معنی صفحه پرنده است و صرفا به دلیل جذابیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد .
برای درک بهتر اسکوتر برقی ابتدا باید ماهیت آن را بررسی کنیم و ببینیم این نوع دستگاه از چه بخش هایی ساخته شده است . اسکوتر های برقی یا همان هاوربرد ها عمدتا متشکل از بخش های زیر هستند :

اجزای تشکیل دهنده اسکوتر برقی

اسکوتر برقی از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

  • ژیروسکوپ : این قطعه به منظور تعیین تعادل یا شیب به وجود آمده در وضعیت دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد .
  • موتور ها : موتور ها به حفظ تعادل صفحه اسکوتر کمک کرده و همزمان دستگاه را به سمت جلو یا عقب حرکت می دهند .
  • ریزپردازنده ها : این قطعات وظیفه تجزیه و تحلیل اطلاعات را بر عهده دارند و خروجی قدرت موتور ها را کنترل می کنند .
  • باتری : باتری یا باتری های اسکوتر برقی که در ابعاد نسبتا بزرگ طراحی می شوند وظیفه تامین انرژی دستگاه را بر عهده دارند .

اسکوتر برقی چگونه کار می کند ؟

برای اینکه یک اسکوتر برقی به درستی عمل کند ، بسیار مهم است که بتواند در حالت عمودی باقی بماند . اما زمانی که کاربر سوار بر اسکوتر راستای بدن خود را به سمت جلو خم می کند ، طبعیتا دستگاه از حالت عمودی خارج می شود .
در چنین مواقعی ریزپردازنده های تعبیه شده داخل اسکوتر وارد صحنه می شوند تا از طریق کنترل موتور ها دستگاه را در جهت های تعیین شده توسط کاربر حرکت دهند و آن را به حالت عمودی بازگردانند .
در این میان قطعه ژیروسکوپ که مستقیما به ریز پردازنده ها متصل است به جمع آوری اطلاعات بیشتر در رابطه با شیب به وجود آمده در صفحه هاوربرد کمک می کند . موتور ها نیز قدرت خروجی خود را با توجه به همین اطلاعات تنظیم می کنند تا تعادل کاربر سوار بر اسکوتر برقی در طول حرکت حفظ شود .

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که هر اسکوتر برقی در نوع خود منحصر به فرد است و مجموعه ای متفاوت از باتری ها ، موتور ها و ریز ریزپردازنده ها را در خود جای می دهد .

اسکوتر های برقی کوچک برای کابران تازه کار حکم اسکیت برد ها را دارند ، با این تفاوت که برای حرکت از انرژی باتری ها استفاده می کنند و دو عدد چرخ در طرفین آن ها طراحی شده است تا امکان ایستادن روی صفحه دستگاه و متمایل شدن به سمت جلو را فراهم شود .
بنابراین می توان گفت هاوربرد ها در واقع نوعی اسکیت برد برقی هستند که برای حرکت به فعالیت فیزیکی خاصی جز متمایل شدن به جلو یا عقب نیازی ندارند . بسیاری از اسکوتر های برقی همانطور که از نام آن ها مشخص است از باتری برای تامین انرژی کمک می گیرند و موتور های الکتریکی به آن ها اجازه می دهد با سهولت هر چه بیشتر در جهت های مختلف حرکت کنند . شما می توانید با اعمال فشار بیشتر روی هر یک از پد های موجود در صفحه اسکوتر برقی ، آن را در جهت های دلخواه به حرکت در آورید .

اسکوتر برقی چیست ؟

علت محبوبیت اسکوتر برقی چیست ؟

همانطور که اشاره کردیم در ابتدا فیلم های سینمایی باعث معروف شدن این وسایل نقلیه کوچک شدند و آن ها را بر سر زبان ها انداختند . اولین بار هاوربرد در فرنچایز “بازگشت به آینده” محصول سال 1967 میلادی ظاهر شد . پس از آن چندین فیلم سینمایی دیگر نیز به کمک اسکوتر های برقی سعی کردند عنصر هیجان را به بینندگان منتقل کنند .

اما در سال های اخیر  توجه ویژه افراد مشهور به هاوربرد و استفاده سلبتریتی ها از این دستگاه باعث افزایش شهرت آن شده است . جالب است بدانید خوانندگانی همچون جاستین بیبر و ویز خلیفا در کنسرت های خود سوار بر اسکوتر برقی وارد صحنه شده اند تا خلاقیت خود را به نمایش بگذارند . همین عامل باعث شده است بسیاری از طرفداران این افراد که عمدتا نوجوانان و جوانان هستند ، اسکوتر برقی را به عنوان یک وسیله لاکچری تهیه کنند .

آیا سواری با اسکوتر برقی خطرناک است ؟

متاسفانه گزارشاتی در رابطه با انفجار هاوربرد ها و آتش سوزی ناشی از این حوادث گزارش شده است . البته چنین انفجار هایی فقط در مواقعی رخ می دهد که اسکوتر برقی به باتری بی کیفیت و معیوب مجهز شده باشد .
اگر برای خرید اینترنتی اسکوتر برقی به فروشگاه اینترنتی اسکوتر برقی مراجعه کنید ، متوجه خواهید شد که اختلاف قیمت فاحشی میان مدل های مختلف وجود دارد . بعضی از تولیدکنندگان نه چندان مطرح ترجیح می دهند ایمنی دستگاه خود را با استفاده از قطعات بی کیفیت به خطر بیندازند تا در نتیجه قیمت نهایی اسکوتر کاهش پیدا کند .
چنین نگرشی طبیعتا به حوادث ناگوار همچون انفجار و آتش سوزی دستگاه ها منجر خواهد شد . به همین دلیل ما همواره توصیه می کنیم از خرید اسکوتر های برقی که نتوانسته اند گواهینامه ایمنی UL 2272 را اخذ کنند خودداری نمایید . این گواهینامه بین المللی به شما اطمینان می دهد که باتری تعبیه شده داخل هاوربرد معیوب نیست و انواع تست ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است .

از سوی دیگر سواری با اسکوتر برقی نیز در صورت رعایت نکات ایمنی به هیچ وجه خطرناک نیست . اگر در این زمینه تازه کار هستید ، بهتر است از تردد در خیابان های اصلی شهر و مناطق شلوغ خودداری کنید ، و پوشیدن وسایل مخصوص نظیر کلاه ایمنی و آرنج بند را به یاد داشته باشید . اما زمانی که احساس کردید مهارت های شما به اندازه کافی ارتقا یافته است و به راحتی می توانید هاوربرد را کنترل کنید ، کنار گذاشتن تجهیزات ایمنی و شروع سواری در مکان های دور تر از منزل مشکل خاصی نخواهد داشت .

خطر های احتمالی اسکوتر برقی

  • نتیجه گیری

سواری با اسکوتر های برقی نوعی فعالیت لذت بخش و سرگرم کننده است . اگر قصد داری برای خرید اسکوتر برقی اقدام کنید ، توصیه می کنیم ابتدا مطالعاتی در این زمینه داشته باشید و پس از بررسی تمام مدل های موجود بهترین هاوربرد را از لحاظ کیفیت ، سایز چرخ ها ، باتری ، رنگ ، طرح و … انتخاب کنید.
به یاد داشته باشید که همچون سایر وسایل الکتریکی ، بهتر است ابتدا روش استفاده از اسکوتر را آموزش ببینید، و پس از آن با مسئولیت پذیری کامل به سواری با این دستگاه دوست داشتنی بپردازید .

لازم است بار دیگر به این نکته اشاره کنیم که تنها در صورت برخورداری از تمام مهارت های کنترلی می توانید با هاوربرد در خیابان ها و کوچه ها اصلی شهر تردد کنید .

به عنوان سخن پایانی کافیست ریسک ها و خطرات احتمالی سواری با اسکوتر را در نظر داشته باشید ، مدل اسکوتر را با دقت و آگاهی کامل انتخاب کنید ، و با نگرش مسئولیت پذیری از اسکوتر استفاده کنید .
در صورت رعایت تمام این نکات هیج دلیلی وجود ندارد شما خود را از لذت سواری با هاوربرد محروم کنید و می توانید ضمن بازدید از جدید ترین مدل های اسکوتر برقی در فروشگاه جهان اسکوتر مدل متناسب با نیاز های خود را خریداری نمایید .

ما سعی کردیم هر آنجه را که باید یک فرد باید در ارتباط با اسکوتر برقی بداند در مقاله ” اسکوتر برقی چیست ؟ ” ذکر کنیم . در صورتی که سپوالی باقی باشد می توانید از قسمت تماس با ما پیگیری نمایید . همچنین از شما تقاضا داریم تا در صورتی که . مقاله فوق برای شما ارزش مند و مفید بود آن را با نزدیکان خود به اشتراک بگذارید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *